212
1066062

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Stigen", rölakan och gobelängteknik, ca 260,5 x 176 cm, signerad MMF.

Komponerad 1932. Tillverkad före 1942. (Ovanlig, endast sexton stycken vävda mellan 1932-1941).

Något slitage och smutsig, fläckar. En långsida med liten skada, kortsidorna saknar den orientaliska flätan. Senare fransar varav många är skadade och flera saknas.

Bukowskis tackar Angelica Persson, VD Märta Måås-Fjetterström AB, för hjälpen med flera uppgifter.

Formgivare