235
1090322

Okänd konstnär 1900-tal

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Okänd konstnär 1900-tal

MATTA, reliefrya, ca 191 x 163,5 cm, signerad à tergo S.K.L.H. 1957

(Södra Kalmar Läns Hemslöjd). Slätvävd ljusmelerad botten med polykroma geometriska mönster, knutna benvita konturer och "bollar".

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydlig skada. Ställvis slitna fransar.