272
973348

NILS ÖFVERMAN, skåp, snickarmästare L. Löfberg, Stockholm, Swedish Grace, ca 1930.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 830 - 4 790 EUR
4 330 - 5 420 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Polerad björk, jaspe mm med inläggningar i olika träslag, rak form på höga ben på sockel, skåp med inredning bakom klaff med lådor och fack över utdragslåda, stämplad L. LÖFBERG Snickarmästare Bryggaregatan 30 STOCKHOLM. Mått 90 x 42 cm, höjd 114,5 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, små skador. Nyckel finns.

Otto Schulz (red), BOET, Månadsskrift för hemkultur, hantverk och Konstindustri, Elanders Boktryckeri, Göteborg 1930, modellen avbildad sid 110.