273
1098938

Wolter Gahn

(Sverige, 1890-1985)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701 - 876 EUR
729 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Wolter Gahn
(Sverige, 1890-1985)

kaffeservis, tre delar, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm 1920-tal.

Nysilver, sidorna med maskaroner möjligen formgivna av Anna Petrus, fotring med repsnitt, bladformade hänklar, kannan med handtag och lockknopp i ebenholts, märkt ALP K. WOJTECH Prima NS. Kaffekannans höjd 17 cm.

Smärre slitage.

Nils G Wollin, "Nutida Svensk Konstslöjd i Bild", Natur & Kultur, Stockholm 1931, modellen avbildad sid 84. Wojtechs och Gahns arbeten omnämnes XXII- XXIII: "En sträng formgivning...karaktäriserar det silver som utföres i Karl Wojtechs ateljé. Vanligen komponerade av arkitekten Wolter Gahn äga de olika pjäserna alltid en vårdad form, där den blanka ytan endast brytes av någon maskaron eller dylikt."

Modellen inköpt av Röhsska Konstslöjdmuseet, Göteborg.