285
1098937

KARL WOJTECH, kaffeservis tre delar, Stockholm 1930-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Nysilver, oval form, lockknopp och handtag av ebenholts, stämplade K Wojtech ALP, kannans höjd 21 cm.

Smärre slitage.

Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930.

Illustrerad veckojournal, Åhlén & Åkerlund, Göteborg, 1930, sid. 30.