302
1086585
Axel Einar Hjorth
(1888-1959)

"Futurum", stolar, 4 st, Nordiska Kompaniet, ca 1928.

Stomme i svartlackat trä, sits och rygg av beige flätad sadelgjord, höjd 110 cm.

Senare sadelgjord, slitage, brickmärkning saknas.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 404 - 2 885 EUR

Klubbat pris:
100 000 SEK

Christian Björk, Thomas Ekström & Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt", Signum, Stockholm, 2009, sid 71.
Dan Gordon, "Svenska stolar och dess formgivare 1899-2013", Nordstedt 2014, sid 64.

Övrigt

Modellen formgiven år 1928.

Konstnär/formgivare

Axel Einar Hjorth var chefsarkitekt NK inredningar 1927-38. Skapade möbler i en alldeles egen stil, inspirerad av fransk Art Déco. Hans första större uppdrag blev NKs påkostade monter på Världsutställningen i Barcelona år 1929. Han visade här bl.a. skåpet Louis (den till idag högst betalda svenska 1900-tals möbeln på auktion, se Bukowskis katalog 523, #1297) samt möbler ur serien Caesar. Hjorth fick utstå kritik från samtiden för sina lyxmöbler. På 1930-talet ritade han fler, enklare möbler för serietillverkning och även rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60