Madeleine Pyk – en samling F769
307
1102320

NORDISKA KOMPANIET, pall, 1930-40-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad furu, asymmetriskt formad sits. Höjd 40 cm, längd ca 38,5 cm

Smärre slitage och fläckar.

Proveniens

Pallen kommer ursprungligen från ett hem med sportstugemöbler, huvuddelen ritade av Axel Einar Hjorth i modellerna Lovö och Utö och någon modell ritad av David Rosén för Nordiska Kompaniet.