Madeleine Pyk – en samling F769
309
1088652

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Syrabetsad furu, ovalt med skålad skiva, centralfot. Längd 70 cm, bredd 56 cm, höjd 48 cm.

Slitage, spricka.

Proveniens

Gotlands kustartilleriregemente (KA 3), stämplade undertill: OFFICERSMÄSSEN.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.