AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Corall", Nordiska Kompaniet 1934.
Björk och sycomore, inredning med hyllor och lådor, brickmärkt NK R 37778 - C26534, höjd 150 cm, bredd 110 cm, djup 45 cm.
Smärre slitage, nyckelhålen med lagningar.