Madeleine Pyk – en samling F769
313
1031859

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
15 000 SEK
1 420 EUR
1 630 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Corall", Nordiska Kompaniet 1934.

Björk och sycomore, inredning med hyllor och lådor, brickmärkt NK R 37778 - C26534, höjd 150 cm, bredd 110 cm, djup 45 cm.

Smärre slitage, nyckelhålen med lagningar.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.