bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Syrabetsad furu, ovalt med skålad skiva, centralfot. Längd 70 cm, bredd 56 cm, höjd 48 cm.
Basen med lagad torrspricka, smärre slitage.
Serien Utö formgiven år 1932.