321
1071014

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

tekanna på rechaud, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.

Tenn, handtag lindat med sjögräs. Stämplad med änglamärket Stockholm C8. Total höjd 26,5 cm, diameter 20 cm.

Slitage, gångjärnet på locket brustet, brännare saknas.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jämför nr 941.