323
1102701

Erik Fleming

(Sverige, 1894-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Erik Fleming
(Sverige, 1894-1954)

ljusstakar, ett par, Norrahammars tenn 1930.

Tenn, stämplade NORRAHAMMARS TENN D8. Höjd 25,5 cm.

Smärre slitage.

Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson, Jan von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Atlantis 2004. Se sid 70-71 samt 112.

Silversmeden Erik Fleming, Atelier Borgilas grundare, ritade modeller i tenn för Norrahammar inför Stockholmsutställningen 1930 och några år in på 1930-talet.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

373. Max Mikael Book, "Rainerserien".
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
13 000 SEK