327
1088400

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, skåp, "flora", firma svenskt tenn, modell 852.

skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852.

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs flora, inredning med lösa hyllplan. Höjd 142,5 cm, bredd 116,5 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Något slitage.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

19 231 - 24 038 EUR

Klubbat pris:
480 000 SEK
Proveniens

Journalisten, skribenten och kulturhistorikern Gustaf Näsström (1899-1979) och fru Sigrid Näsström, därefter i arv.

Övrigt

Modellen formgiven av Josef Frank år 1938.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77