327
1088400
Josef Frank
(1885-1967)

skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852.

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs flora, inredning med lösa hyllplan. Höjd 142,5 cm, bredd 116,5 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Något slitage.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

19 231 - 24 038 EUR

Klubbat pris:
480 000 SEK
Proveniens

Journalisten, skribenten och kulturhistorikern Gustaf Näsström (1899-1979) och fru Sigrid Näsström, därefter i arv.

Övrigt

Modellen formgiven av Josef Frank år 1938.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19