1088400

327. JOSEF FRANK, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852.

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs flora, inredning med lösa hyllplan. Höjd 142,5 cm, bredd 116,5 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Något slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Journalisten, skribenten och kulturhistorikern Gustaf Näsström (1899-1979) och fru Sigrid Näsström, därefter i arv.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK / 19 231 - 24 038 EUR
Klubbat pris
480 000 SEK

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto