342
1081847

Kjell Löwenadler

(Sverige, 1905-1993)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Kjell Löwenadler
(Sverige, 1905-1993)

golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal, modell G-4.

Stomme av mässing, inre champagnefärgad svagt godronnerad skål, klar ytterskål med blästrad och graverad dekor av havsmotiv med najader, signerad GLÖSSNER CO Komp: Löwenadler. Höjd 172 cm.

Smärre slitage, små kantnagg, ej funktionstestad.

Proveniens

Graverad inskription: ERIK HULDT PÅ 50-ÅRSDAGEN FRÅN VÄNNERNA PÅ SANDGRIND.