361
1101227

Flygsfors Glasbruk

(Sverige, Grundat 1888)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 850 - 7 270 EUR
5 540 - 8 320 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Flygsfors Glasbruk
(Sverige, Grundat 1888)

Jordglob, Sverige 1950-tal.

Globen av graverat glas, beslag av metall, bas i form av isberg i opakt glas, etikettmärkt. Höjd 53 cm.

Smärre repor.