364
1077150

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 300 - 36 400 EUR
28 500 - 38 100 USD
Klubbat pris
680 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

fåtölj med fotpall, "modell 160", Tage M Christensen & Co, Danmark 1950-tal.

Stoppad, omklädd i vitt ullblandat tyg, medar av palisander, originalfoder med påskrift undertill: 3139-160 respektive 3140-160. Fåtöljen bredd 84 cm, djup ca 93 cm, höjd 83 cm (sitthöjd ca 40 cm), pallen 74 x 47 cm, höjd 39 cm.

Senare klädsel.

Proveniens

Denna fåtölj beställdes till ett mycket modernt sommarhus i Stockholms skärgård i början av 1950-talet, då huset stod klart.

Thomas Mogensen, "Ett fuldt møbleret liv, en bog om Børge Mogensen", Gyldendal, København, 2004, modellen avbildad sid 207.

Modellen formgiven år 1953. Endast ett fåtal av denna modell kom att tillverkas.

CITES-intyg, giltigt inom EU medföljer.

bidding if they intend to import this lot into another country.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?