fåtöljer, ett par, "Åre", nr 809, Olof Persons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping 1950-60-tal.
Stomme av afrikansk teak, rottingklädd rygg. Lösa gröna tygklädda plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 35-40 cm.
Smärre slitage, torkad stoppning, senare band i sitsen, kuddarna sannolikt omklädda.
Andreas Siesing, "Svenska möbler, folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis 2015, modellen avbildad sid 145.
Modellen formgiven ca år 1959.