371
1099668
Arne Jacobsen
(1902-1971)

"Ox-Chair", Fritz Hansen, Danmark 1966.

Svart skinn, femdelad snurrfot av aluminium, etikettmärkt Fritz Hansen 6604.

Några smärre revor och kantslitage.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 212 - 9 615 EUR

Klubbat pris:
130 000 SEK

Carsten Thau, Kjeld Vindum, "Arne Jacobsen", Arkitektens Forlag, 1998, se sid 525.
Ox-Chair/Oksen, det här är en generös och mycket bekväm modell av fåtölj som det tog fem år att utveckla innan den introducerades år 1966. Flertalet av Jacobsens modeller ritades till specifika byggnadsprojekt, den här modellen är emellertid ett undantag.
Fåtöljen är tämligen utrymmeskrävande och mötte därför en svag efterfrågan och var i produktion endast en kort tid på 1960-talet.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31