384
1103854

Tor Bjurström

(Sverige, 1888-1966)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Tor Bjurström
(Sverige, 1888-1966)

"Frukter och tulpaner"

Signerad Bjurström. Pannå 60 x 73 cm.

Mjellby Konstmuseum, Halmstad, "Att se världen som färg", 8 oktober - 29 januari, 2017.
Bohusläns museum, "Med kärlek till färgen - möt Göteborgskoloristerna", 1 april - 27 augusti, 2017.
Galleri Koch, Stenungsunds kommuns konsthall, utställd i samband med utställningen "Göteborgskolorister", 17 februari - 17 mars, 2018.

Tor Bjurström tillhörde modernismens tidigaste avantgarde som studerade för mästaren Henri Matisse i början av 1900-talet. Tillsammans med bl a Isaac Grünewald och Einar Jolin tillhörde han De unga och De åtta i Stockholm som banade vägen för den nya konsten.

Tor Bjurström kom senare att som legendarisk lärare på Valand i Göteborg influera nästa generation konstnärer, bland andra Göteborgskoloristerna, med sin expressiva färglära.

Tor Bjurström anses som en av våra finaste kolorister och finns representerad på Nationalmuseum, Moderna museet, Göteborgs konstmuseum, Malmö konstmuseum, Kalmar konstmuseum och Statens Museum for Kunst, Köpenhamn.