411
1093110

József Nemes Lampérth

(Ungern, 1891-1924)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
460 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
József Nemes Lampérth
(Ungern, 1891-1924)

Träd

Signerad Josef von Lamperth och daterad 31 III 1920. Akvarell och bläck på papper 71,5 x 103 cm.

Proveniens

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920, utställning tillsammans med László Moholy-Nagy. 6 av de 18 konstverk som ställdes ut köptes av Gustav Ekström och togs till Sverige.
Därefter i arv inom familjen Ekström.

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920.

Jozsef Nemes-Lampérth hörde tillsammans med Janos Nagy-Balogh och Jozsef Egry till den avantgardistiska modernistiska rörelsen i Ungern under tidigt 1900-tal med influenser från Cézanne, fauvismen och kubismen vilket skönjs i hans skapande. Lampeérth var även samtida med den kände konstnären László Moholy-Nagy med vilken han ställde ut i Berlin 1920.