414
1089541

Asger Jorn

(Danmark, 1914-1974)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 360 - 11 700 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Asger Jorn
(Danmark, 1914-1974)

"Le grand GR-solitaire"

Signerad Jorn och daterad -64. Även signerad och daterad a tergo. Collage på papper fäst på pannå 80 x 60,5 cm. Verket är registrerat hos Museum Jorn, Silkeborg.

Proveniens

Galleri Zea Andersén, Malmö.

Konstnär

Asger Oluf Jørgensen, mer känd som Asger Jorn, var en dansk bildkonstnär, skulptör och författare och en av upphovsmännen till konstnärsgruppen COBRA. Han studerade bland annat hos Fernand Léger på 1930-talet. Jorn tillhör de främsta bland Danmarks abstrakta målare, impulsiv och fantasifull och med en förfinad kraft i färgen. Han har format ett uttrycksfullt måleri, som motiviskt ofta anknyter till former som masker och fetischfigurer ur den primitiva konsten. 1948 deltog han i bildandet av Cobragruppen, en sammanslutning av konstnärer från Copenhagen, Bryssel och Amsterdam, som sökte sig till de omedelbara och fantasieggande former som står att finna i folkkonst och barnteckningar. Gruppen upplöstes 1951, men konstnärerna fortsatte att vidareutveckla den ursprungliga målsättningen.