440
1093757

Pierre Alechinsky

(Belgien, Född 1927)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Pierre Alechinsky
(Belgien, Född 1927)

"Monocle"

Signerad Alechinsky och daterad 1978. Gouache på handgjort rispapper 65,5 x 52 cm. Säljes för att bidra till Judiska museet i Stockholms utställningsfond. Vi tackar M. Pierre Alechinsky för verifieringen av detta verk den 8 november 2018.

Tilläggslista

Titel: "Monocle"

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären från hans studio.
Privat samling, Stockholm.
Gåva till Stiftelsen Judiska Museet i Stockholm.

Detta verk relaterar till en av Pierre Alechinskys mest kända målningar, hans hyllning till Central Park i NYC. Här har konstnären i en abstraktion åstadkommit små fält av ytor, men även ett virrvarr av linjer som bryter, eventuellt liksom vägarna som korsar Central Park. Konstnären har även mästerligt lyckats gestalta ett väsen, en person i detta abstrakta och underfundiga landskap.