606
1082644

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)

"Hibou au Crayon"

Litografi, 1947, signerad och numrerad 10/50. Bladstorlek 65 x 51 cm. (Arches).

Proveniens

Stockholms auktionsverk, "En betydande samling modern konst - Teto Ahrenberg", 28 augusti 1963, kat. nr. 103.

Bloch 412

Konstnär

Pablo Picasso (1881-1973), spansk målare, grafiker, skulptör och keramiker. Verksam i Frankrike sedan 1900. Han är jämte Matisse 1900-talets mest dominerande konstnär. Efter att ha passerat en blå period, en rosa med cirkusscener och harlekiner skapade han 1907 under påverkan av afrikanska skulpturer sin första kubistiska målning ”Flickorna från Avignon”. Tillsammans med Braque vidareutvecklade han kubismen genom att slå sönder ytorna, som sedan återgavs i olika samtidiga aspekter. 1912 lämnade han naturen och återskapade en ny verklighet för att 1916 återvända till akrobaterna. Under 20-talet närmar han sig surrealismen och arbetar med underfundiga former samtidigt som han gjorde teckningar och etsningar i linjestil. Under det spanska inbördeskriget upprörs han våldsamt och det är nu hans stora protest i målningen Guernica kommer till. I slutet av 40-talet bosätter han sig vid Medelhavet och framställer nymfer, kentaurer och fauner samt gör parafraser på gamla mästares verk samt målar kraftfull terrakottakeramik i Vallauris. Hans rikliga grafiska produktion följer samma utveckling som måleriet.