99
1102748

Thure Öberg

(Finland, 1872-1935)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Thure Öberg
(Finland, 1872-1935)

skål, Arabia, Finland 1918.

Glaserad keramik, genombruten reliefdekor av tre flygande svanar över vågor i blått, grönt och vitt. Signerad Arabia T. Öberg 1918. Diameter 34 cm, höjd ca 11 cm.

Svanarna med sprickor, smärre glasyrkrackelyr.

Thure Öberg (1872-1935) var en svensk keramiker verksam i Finland. Han föddes i Sverige och utbildade sig vid Tekniska skolan i Stockholm. Genom sin far Axel Öberg, som var skulptör och verksam som keramiker vid Rörstrand, hade han redan vid sin ankomst till Finland en mångsidig erfarenhet av keramik. Han blev fabrikens första konstnärliga ledare och var verksam där 1896-1935. Han arbetade med porslin och fajans och hade efter inspiration av dansken Arnold Krogh gjort underglasyrtekniken till sin specialitet. Hans tidigaste arbeten för Arabia uppvisar tydliga jugenddrag.

På världsutställningen i Paris 1900 erhöll Thure Öberg guldmedalj för sin blådekorerade servis med finska landskapsmotiv. Hans verk finns representerade i Arabias museum i Helsingfors.