1098847

SKRIVSKÅP, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), senbarock.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 380 - 6 570 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Fanerat med valnöt. Beslag av mässing. Överdel med dörrpar med spegelglas framför fack och lådor. Underdel med klaff framför skrivinredning. Nedtill fyra lådor. Underdelen signerad med stämpel på ryggen "IHF". Längd 117, bredd 63, höjd 253 cm. Nyckel finns.

Senare spegelglas och krönknoppar.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, katalognumret avbildat sid. 147.