10
1078607

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Grev muhl No 4" (Carl Adolph Grevesmühl, möbelhandlare i Stockholm 1767-1801). Underrede märkt med bläck "20". Snidad dekor av lagergirlanger, granatäpplen, spiralband, bladsnitt och pärlstav. Längd 88, bredd 49,5, höjd 81,5 cm.

Ett mycket snarlikt konsolbord såldes på Bukowskis 2011, med uppmärkt skiva "Grev muhl No 1".
Det är intressant att se hur man på 1700-talet använt sig av en profilerad skiva i rokoko och låtit det gustavianska konsolbordet få svängda former. Klok återanvändning av befintlig skiva eller en kunds önskemål med en transitionsform av två stilar.