100
1064935

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), transition rokoko/gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av rocailler, musselformationer och lagergirlanger. Signerad IÅ under krona. Med Stockholm hallstämpel 1770-tal. Höjd 164, bredd 67 cm.

Slitage, omförgylld, glaset med obetydliga folieringsskador, mindre dekorlagningar av lagergirlanger längst ner.