1017
1096456

Ring med en gammalslipad diamant 4.40 ct enligt gravyr kvalitet ca M pi3

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
62 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

18K vitguld, storlek 18/57, total vikt 5 g. Stämplad CH, Helsingborg 1964.

Diamanten med flertal nagg

Proveniens

Diamanten i ringen har funnits i familjen i fem generationer tillbaka, och fick sedermera en ny infattning. Ringen ägdes från början av Ida Rosenberg, gift med skeppsredare Henkel i Helsingborg.