1021
1095131

Kristian Nilsson collier lås i förgyllt silver med tolv rader korall, peridot, bergkristall och akvamarin

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

längd ca 46 cm. Stämplat SKN, Stockholm 1987.

Proveniens

Kristian Nilsson, född i Karlstad 1942, död 1989 i Stockholm, var en svensk konsthantverkare, guld- och silversmed. Han utbildades på Konstfack 1965-1969, och fick sin Gesällutbildning 1971-1973. Hans arbeten ansågs säregna och väckte stor uppmärksamhet vid utställningar. Kristian Nilsson skapade smycken i en helt egen stil. Han fick tidigt viktiga kunder, till exempel vid det svenska hovet och hovoperasångerskan Birgit Nilsson.Hans smycken finns representerade på många av de stora museerna. Kristian Nilsson kallades ofta en främmande fågel i det svenska kulturlivet, långt ifrån den normativa måttfullheten.