1048
1083930

WA Bolin pärlchoker och armring

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

femradig choker med odlade pärlor diameter 6.5-7.5 mm och runda briljantslipade diamanter total vikt 8.84 ct i stavar av 18K vitguld, lås 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter total vikt 0.80 ct, omkrets ca 36 cm. Femradigt armband med odlade pärlor 6-6.5 mm och runda briljantslipade diamanter total vikt 4.65 ct i stavar av 18K vitguld, lås 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter total vikt 0.35 ct, omkrets ca 16 cm. Choker och armband med monogramgravyr och stämplade WAB, Stockholm 1995. Orginaletui med monogramgravyr medföljer.

Proveniens

Collier och armring beställdes och specialtillverkades åt Prinsessan Annifrid Reuss (f. Lyngstad) grevinna av Plauen, och har således hennes monogram AR ingraverat vid låsen på båda smyckena.