1110
1097489

Armring i form av en orm 18K guld med blå emalj och en opal samt en rosenslipad diamant

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

inre diameter 6 cm, total vikt 29 g. Stämplad SGD, Stockholm (Sven Gustaf Dahlström, verksam 1831-1848). Etui från KG Markström medföljer.

Omfattande emaljskador, ett öga saknas, tennlödningar.

Proveniens

Gåva från Karl XV till Stanislas Margareta Eketrä född Tersmeden.