113
1079445

LJUSKRONA, för nio ljus, fransk rokoko, 1700-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Stomme av mässing behängd med prismor i form av löv och margueriter, samt glasflaskor. Nedtill klot. Höjd ca 122, diam 70 cm.

Omarbetad. Kompletterad, delvis senare prismor. Stomme med lagningar.