134
1102384

LJUSSTAKAR, ett par, av Raingo Frères, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Louis XVI-stil.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Klockformad rund fot. Kannelerat skaft med figurmedaljonger och blomstergirlanger. Märkta "RAINGO" (Raingo Frères, bronsmakare under 1800-talet i Frankrike). Höjd 28 cm.

Slitage.

Familjeföretaget Raingo Frères grundades i Paris 1813. Till en början tillverkade de klockor, men 1841 började de tillverka förgyllda bronser. De blev kända för sin höga kvalitet av dekorativa föremål av brons i 1700-talsstil. De levererade bronser till Napoleon III och hans gemål Eugenia, varav flera föremål finns i samlingarna i Louvren. Bröderna Raingo samarbetade med Francois Linke, som gjorde exklusiva möbler med utsökta bronsbeslag. Raingo Frères ställde ut på flera av världsutställningarna under 1800-talets andra hälft, band annat i London 1862.