139
1105449

LJUSSTAKAR, 2 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Mässing. Rund fot. Balusterformat skaft. Märkta HGK. Höjd ca 15 cm.

Proveniens

Tidigare Kungl. Husgerådskammaren.
Kaffeserveringen på Drottningholm.

Möbelhistoria på Gripsholm, Skrifter från Kungl. husgerådskammaren 4, Stockholm 1986, sid 150-151, jämför mycket snarlika ljusstakar, som införskaffades 1780 till Kavaljersflygeln på Gripsholm. Dessa har namnet Gripsholm ingjutet i godset.

"Ljusstakarna märkta Gripsholm införskaffades 1780 för hovdamerna och kavaljererna i Kavaljersflygeln. Två ljusstakar i varje rum var allt som stod dem till buds som ljuskälla. Fördelningen av ljus var noggrant reglerad, vita vaxljus för de kungliga, gula för kavaljererna, och talgljus för lakejer och domestiker" (Möbelhistoria på Gripsholm, sid 150).