Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
15
1079898

KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Skiva från Älvdalen av Blybergsporfyr. Förgyllt och bronserat underrede med snidad dekor och dekor av pastellage. Ben i form av facklor. Marmorerad sockel. Skivan märkt undertill med äldre måttangivelse "37 19". Längd 92, bredd 47,5, höjd 82.

Skivan från sengustaviansk tid men ej ursprunglig. Skivan med kantnagg, sockeln med torkspricka och påmålningar.