155
1104561

BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla. Urhus med tunnbindare "Le Tonnelier" (modell möjligen efter Jean-André Reiche 1752-1817). Sockel med figurer som tillverkar tunnor, fötter i form av tunnor. Längd 29, bredd 10, höjd 36 cm. Pendel och nycklar medföljer. Servicekvitto från 2010 medföljer. Nyckel finns.