168
1090339

Kåsa, silver, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1500-talets slut / 1600-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Rund, på tunn indragen fot, dekor av tretton drivna bucklor samt graverade ornament och mattpunsning, tumgrepp med kerubhuvud i relief. Initialer. Längd 16 cm, vikt 160 gram.