170
1084234

KALK, icke identifierad mästarstämpel, Rom 1600-talets slut/1700-talets början.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Förgylld. Slät, klockformad kuppa med rikt driven kappa, på balusterformat skaft och profilerad fot med rikt driven och ciselerad dekor av keruber samt kartuscher med religiösa attribut. Höjd 25,5 cm, vikt 410 gram.