Propparna med invändig förgyllning. Oval med svängda genombrutna sidor, dekor av pilastrar, lagergirlander och stansade bordyrer. Proppar med bladhölstard knopp. Rutslipade flaskor. Även propparna stämplade. Längd 23 cm, vikt 746 gram (utan glasflaskorna).
Flaskorna skadade undertill.