210
1107606

Petter Eneroth, bordssurtout för två flaskor, silver, Stockholm 1780. Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Propparna med invändig förgyllning. Oval med svängda genombrutna sidor, dekor av pilastrar, lagergirlander och stansade bordyrer. Proppar med bladhölstard knopp. Rutslipade flaskor. Även propparna stämplade. Längd 23 cm, vikt 746 gram (utan glasflaskorna).

Flaskorna skadade undertill.