218
1079458

Gustaf Möllenborg, karott med lock, silver, Stockholm 1842.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld, rund, slät med dekor av pärlstav och band med akantus, på locket stor blomma. Rakt, svärtat trähandtag. Även locket med stämplar. Diameter 27 cm, längd 43 cm. Total vikt 1 900 gram.