224
1102817

Lappsked, otydliga stämplar, troligen av Johan Hammargren, Piteå (verksam 1775-1805(_1809)).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Delvis förgylld, bladet med stiliserad graverad dekor, delvis genombrutet skaft med tudelad fläta. Senare graverad crest. Längd 11,5 cm, vikt 42 gram.