233
1107621

AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, silver, Moskva 1740-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Förgylld. Dekor av stora drivna bucklor samt graverade bladslingor, gjutet oförgyllt skaft i form av trädstam med mansfigur, upptill och nedtill med klippt dekor av rullade blad. Krönt av ryska dubbelörnen. Stämplar även på locket. Höjd 42 cm, vikt 560 gram.