240
1088695

Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 350 - 1 800 EUR
1 420 - 1 900 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Rektangulärt, på fyra kulfötter, dekor av delvist förgyllda girlanger, lockknopp i form av en klädnypa. Nåldyna på insidan av locket. Längd 8,5 cm, höjd 10,5 cm.

Fästet till undersidan saknas, skador.

Tilläggslista

Unmarked, wear partly hard, detachable clamp for base missing, decor in places missing.

Den här typen av objekt tillverkades vid "the Imperial Arms Factory" vid Tula och gavs till besökande diplomater eller adelsmen. Ett liknande skrin är avbildat i katalogen “Tresors des Tzars”, utgiven av J. Kugel 1998, katalognur 194, sida 76.