Polykromt landskap med träd med fågel, blommor, vattendrag med andpar. I fonden slott. Bård med rosor, tulpaner och andra blommor, i hörnen rosetter. Ull och silke. Ställvis fodrad.
Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, ivävda partier.