257
1100646

VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Verdure", ca 304 x 224,5 cm, Flandern 1600-tal, signerad "W" en lilja "B"

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris

Polykromt landskap med träd med fågel, blommor, vattendrag med andpar. I fonden slott. Bård med rosor, tulpaner och andra blommor, i hörnen rosetter. Ull och silke. Ställvis fodrad.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, ivävda partier.