Ljusblåmelerad botten med stora och små polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med s.k. vinglasmönster.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida något skadad, en kortsida något avkortad.