Madeleine Pyk – en samling F769
266
1113219

MATTA, semiantik Isfahan, ca 214,5 x 145-149 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

En av ett par. Blåmelerad botten med röd medaljong och ramverk med polykroma blom- och palmettslingor, molnband samt arabesker. Bred röd huvudbård med stora palmett- och blomrankor. Varp av silke.

Långsidorna något sneda. Smärre abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, obetydlig lagning. Långsidorna och en kortsida med trampveck och smärre skador, en avkortad kortsida.