Röd botten med polykroma oktogoner, fält, hakornament och stiliserade blommor. Grön huvudbård med s.k. vinglasmönster.
Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, omknutna partier.
Jämför Willborg, Peter: Textile Treasures from five centuries, Skövde/Stockholm 1995, text och färgplansch sid 68-69.