Madeleine Pyk – en samling F769
268
1103779

MATTA, antik/semiantik Karachop Kazak, ca 226 x 167,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Röd botten med polykroma oktogoner, fält, hakornament och stiliserade blommor. Grön huvudbård med s.k. vinglasmönster.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, omknutna partier.

Jämför Willborg, Peter: Textile Treasures from five centuries, Skövde/Stockholm 1995, text och färgplansch sid 68-69.