276
1114017

MATTA, antik Mahal, s.k. Ziegler Mahal, ca 401 x 337,5 cm.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Röd botten med stora polykroma stiliserade palmett- och blomrankor. Blåmelerad huvudbård med palmett-, arabesk-, blom- och granatäppelrankor. Flera sekundärbårder.

Det grönbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Baksidan med små spår av klister, en långsida med smärre trampveck, en kortsida avkortad.